logo
PROJEKTI KONTAKTI DZEJAS DIENAS RESURSI

LNB Literatūras ceļvedis

2022. gads

Nr. 8 "Aizvadītā gada noslēdzošā “Literatūras ceļveža” numura ievadpārdomas šoreiz rosinājusi Gunta Bereļa jaunā grāmata “…rakstīt…”. Lai gan grāmata kopumā adresēta tiem, kuri apsver domu saistīt savu dzīvi ar nopietnu rakstudarbu, piemēram, daiļliteratūras jaunradi, tajā daudz interesantu pārdomu raisoša var saklausīt arī citi. Nevienam taču tas nešķitīs jaunums, ka rakstīšana kā domu un darbības radošas izpausmes veids nesaraujami saistāma arī ar jebkura bibliotekāra ikdienu – neatkarīgi no mūsu konkrētajiem amata pienākumiem vai rakstīšanas paņēmiena (ar roku vai datorrakstā), un savā ziņā nav lielas atšķirības starp nelielu informatīvu ziņu pie iestādes durvīm, uzrunājošu un atraktīvu sociālo tīklu publikāciju vai apjomīgu poligrāfiski izdotu vai tīmeklī publicētu profesionālu rakstu." Tostarp arī Ulbrokas bibliotēkas paveiktais.
https://dom.lndb.lv/data/obj/file/33846945.pdf

Nr. 7 Jaunākā mūsu izdevuma tēma ir "vārdu svars", ar to šoreiz domājot tulkojumus un tulkošanu. Vistiešākais sakars ar šo tēmu ir numurā iekļautajam aprakstam par grāmatu “Vārdu svars”, kas ir stāsts par rakstītā vārda nepārvērtējamo ietekmi uz cilvēka dzīvi. Vērā ņemama daļa no jaunajā numurā iekļautajiem izdevumiem ir tulkojumi – gan daiļliteratūra, gan nozaru teksti. Latvijā kā mazā valstī kvalitatīvu citvalodu tulkojumu izvēle ir ne tikai svarīgs un atbalstāms, bet arī ļoti atbildīgs bibliotēku krājuma veidošanas aspekts. Tādēļ jau ierasti vienā no gada pēdējiem "Literatūras ceļveža" numuriem lielāku uzmanību vēlamies pievērst tieši viņiem – šī laikietilpīgā, skrupulozā, nereti piņķerīgā, bet vienmēr radošā un atbildīgā darba veicējiem - tulkotājiem. Ierasti gan biežāk atceramies izcelt tieši daiļliteratūras tulkotājus, daudzus no viņiem jau uztverot kā izcilas kvalitātes garantu, bet retāk tiek runāts par nozaru literatūras tulkotājiem. Tomēr viņu darbs dažkārt šķiet vēl lielākas apbrīnas vērts, jo paģēr ne vien labas valodas zināšanas, bet arī, piemēram, kultūras vēstures vai politikas procesu pārzināšanu. Šajā izdevumā bija prieks iekļaut arī profesora Andreja Veisberga plašo monogrāfiju par tulkojumiem gan vēsturiskā, gan mūsdienu skatījumā.
https://dom.lndb.lv/data/obj/1060347.html

Nr. 6 LNB Bibliotēku attīstības centra speciālistu veidotā izdevuma “Literatūras ceļvedis” jaunākais numurs nonāk pie Latvijas bibliotekāriem nedēļā, kurā LNB notiek arī vairākas citas nozīmīgas ar lasīšanu un bibliotēku krājumu veidošanu saistītas norises – 22. Rīgas Grāmatu svētki (vairāk informācijas), kā arī BAC organizētais publisko bibliotēku krājuma komplektēšanas speciālistu seminārs, kurā pārrunāti jautājumi, kuri skar gan oriģinālliteratūras un ukraiņu literatūras krājuma veidošanu, gan krājuma saglabāšanu un gatavību tā aizsardzībai iespējamās krīzes situācijās. Pie citiem īpaši nozīmīgiem grāmatām veltītiem notikumiem minami arī Mārtiņa Ķibilda grāmatas “Atslēgas” atvēršanas svētki.
https://dom.lndb.lv/data/obj/1057679.html

Nr. 5 Sagatavot šī rudens pirmo “Literatūras ceļveža” numuru bija visai izaicinoši, jo izdevniecības arī vasaras atvaļinājumu periodā strādājušas ražīgi un vienā numurā varam ietilpināt vien apjomā ierobežotu triju pēdējo mēnešu plašā un daudzveidīgā daudznozaru literārā piedāvājuma izlasi.
https://dom.lndb.lv/data/obj/1056057.html

Nr. 4 Vasaras vidus “Literatūras ceļvedis” sasniedz savus lasītājus neilgi pēc tam, kad vairums Latvijas publisko bibliotēku saņēmušas LNB īstenotā un KM finansētā 2022. gada pirmā posma grāmatu iepirkuma izdevumus – tāpat kā līdz šim, daļa no bibliotekāru iepirktajām grāmatām saskan ar mūsu kolēģu ieteikumiem “Literatūras ceļvedī”. Tātad mēs, bibliotekāri, esam uz pareizā ceļa un ne vien paši izlasām vērtīgāko lasāmvielu, bet arī kopīgi darām visu, lai ar daudzveidīgām metodēm to ieteiktu arī saviem lasītājiem – ceram, ka to veicinās arī izdevuma veidotāju personiskie grāmatu stāsti.
https://dom.lndb.lv/data/obj/1050099.html

Nr. 3 Joprojām dzīvojam laikā, kad liela daļa mūsu domu spēka un uzmanības, arī dažādi atbalsta pasākumi vērsti Ukrainas virzienā. Tas ir arī laiks, kad turpinām iepazīt šo valsti, arī tās ļaudis un kultūru visdažādākajās to izpausmēs. Ar "Literatūras ceļveža" aprīļa speciālnumura starpniecību piedāvājam ieskatīties daudzveidīgajā Ukrainas literatūras pasaulē. Lai atklājumiem bagāts šis neklātienes ceļojums! Pieejams šeit:
https://dom.lndb.lv/data/obj/1041890.html

Nr. 2 Mums visiem tik neizprotamajā un sarežģītajā – gan nomācošām ikdienas domām, gan pavasarim netipiskiem vējiem un sniegiem pilnajā pavasarī pie lasītājiem dodas marta "Literatūras ceļvedis". Ceram, ka tā satura iepazīšana palīdzēs rast kaut nelielu patvērumu no apkārtējās dzīves negācijām.
Satura veidošanā līdzdarbojušies gan LNB speciālisti, gan mūsu sadarbības partneri Latvijas reģionos. Kā allaž, piedāvājam jaunumus dokumentālajā prozā, kā arī vēstures, mākslas, veselības, sporta un citās nozarēs. Izdevums pieejams šeit:
https://dom.lndb.lv/data/obj/1031020.html

Nr. 1. Lasītāju vērtējumam nododam LNB speciālistu un sadarbības partneru veidotā “Literatūras ceļveža” 2022. gada 1. numuru – mūsu izdevumam uzsācies jau piektais pastāvēšanas gads. Lūdzam pievērst uzmanību izdevuma jaunajam vizuālajam veidolam (dizaina veidotāja Anete Krūmiņa), kā arī ieteikto grāmatu kārtojumam pēc to tematikas, kas, cerams, sekmēs ērtāku un pārskatāmāku izdevuma izmantošanu. Saturā, kā ierasts, daudzveidīgs grāmatu piedāvājums bibliotēkām un privātajām kolekcijām – gan darba, gan pašizglītības un atpūtas mērķiem. Vairāk par numura aktuālo piedāvājumu – “Literatūras ceļveža” priekšvārdā. Jaunais numurs pieejams šeit:
https://dom.lndb.lv/data/obj/1031021.html