logo
PROJEKTI KONTAKTI DZEJAS DIENAS RESURSI

Pēterdiena Ulbrokas bibliotēkā ”Katrs savu dzīvi dzīvo”

Aktualitātes • Trešdiena, 2024. gada 3. jūlijs
Vai Jānīti, Pēterīti,
Kam tekat vienu ceļu?
Man balsīte aizsmakusi,
Nevar abus nolīgot….
(Latv.t.dz.)

Tūlīt pēc vasaras saulgriežiem, 29. jūnijā tiek svinēta Pēterdiena, kas savās ieražās turpina daudzas Jāņu norises un Pēterdiena tai ir kā beigu robeža. Pēterdienu iet līgot vairāk uz ielūgumiem, tāpēc arī līgošana notiek mazākos apmēros. Pēterdienai ir arī citi nosaukumi, piemēram, pērkona diena, zibens diena, kas tieši vai netieši saistīts ar Mateja evaņģēlijā aprakstīto epizodi par debesu valstības atslēgas uzticēšanu. Arī teikās, pasakās, mīklās un tautasdziesmās Pēteri godā par debesu vārtnieku un laika noteicēju, kurš valda pār pērkonu un debesīm.

Kāpēc Ulbrokas bibliotēka gadu no gada tradicionāli aicina uz Pēterdienas svinībām? Tam ir savs iemesls. Ulbrokas bibliotēkā atrodas telpa , kurai nosaukums dots, godinot novadnieku, dzejnieku, atdzejotāju un visā visumā ļoti radošu personību – Pēteru Brūveri.

Šī gada Pēterdienas svinību moto “Katrs savu dzīvi dzīvo” no tāda paša nosaukuma 1997. izdotās Pētera Brūvera dzejoļu grāmatas bērniem, kurā vairāki dzejoļi pārtapuši dziesmās un turpina dzīvot savu dzīvi un šajā pasākumā Ulbrokas PII Pienenīte muzikālā pulciņa bērni skolotājas Līgas Kurzemnieces vadībā izpildīja divas dziesmas, kas pasākumam piešķīra savu īpašu emocionālu dzīvīgumu, jo skatītāju vidū bija arī dziedātāju vecāki un vecvecāki. Pēterdienas svinībās izspēlējām vairākas dzejoļspēles, piemēram, “Uz balli” , kurā pasākuma dalībnieki greznojās ar galvas rotām. Ierasti Jāņos un Pēteros ir pašu darinātas galvas rotas, bet šoreiz tās veidoja, lai visi varam iejusties dzejoļa tēlu lomās. Savukārt, dzejoļa lasījumā “Dīvainais nams” klātesošie vienotā korī sauca dzejas rindās trūkstošos vārdus un pēc tā notika tiešām kas dīvains un negaidīts – bibliotēkas multimediju telpa īsu brīdi pārtapa par saldējuma namiņu, lai jaunākā paaudze, tostarp mazie dziedātāji var našķēties, kamēr pieaugušie pievēršas nopietnākām sarunām par Pētera Brūvera daiļrades nozīmību ikviena dzīvē. Šajā sadaļā Liega Piešiņa uz sarunu aicināja Rakstniecības un mūzikas muzeja pētnieku Ingu Barovski, kurš atklāja dzejnieka daiļrades mitoloģisko, skanisko un valodisko bagātību. Sarunā ieinteresēti klausījās ne tikai pieaugušie, bet arī bērni un pasākuma noslēgumā ikviens – gan liels, gan mazs, varēja iemēģināt roku rakstībā ar rakstāmmašīnu un nodoties savstarpēji brīvām sarunām. Nemanot pasākumam atvēlētais laiks bija aizritējies brīnišķīgās Pēterdienas svinībās ar dziesmām, sarunām un rotaļām.

Daina Kalmane,
Ulbrokas bibliotēkas vecākā bibliotekāre

Aktualitātes

Jauno grāmatu apskats, 2024. gada jūlijs

Lasīt vēl

Aktualitātes

Jaunākā bērnu un jauniešu literatūra, 2024. gada jūlijs

Lasīt vēl

Pasākums

BJVŽ grāmatu lasīšanas atklāšanas pasākums “Groziņlaiks Zaķumuižā”

Lasīt vēl

Ziņu arhīvs

Visas ziņas